ניהול תיק השקעות

בית השקעות מומלץ

ישראלים רבים מעוניינים להשקיע כספים בסכומים שונים ומגוונים, ומחפשים בית השקעות מומלץ כדי לעבוד איתו לאורך זמן.
קיימים בישראל מספר בתי השקעות מובילים שכל אחד מהם מציג את עצמו כראשון. אז איך בכל זאת בוחרים את בית ההשקעות שלכם?


קיימים מספר שיקולים שחשוב לקחת בחשבון לפני שבוחרים בית השקעות:

מקסום התשואות לאורך זמן

הרעיון המרכזי בהשקעת הכסף הוא להגדיל את הסכום דרך תשואה מקסימלית שניתן לקבל עבור ההשקעה המקורית. לכן, לפני שבוחרים את בית ההשקעות, כדאי וחשוב לבדוק את התשואות של ההשקעות במשך 3-6 שנים מינימום, ולא להתרשם רק
מהתשואות של שנה אחת.

כמו כן חשוב לדעת שהתשואות שנצברו בעבר אינן כלי לניבוי התשואות בעתיד, אך הן כן יכולות לספק מידע לגבי ההתנהלות של בית ההשקעות.

דבר נוסף שצריך לדעת בהקשר הזה הוא שאין חובה שחלה על בתי השקעות לפרסם את התשואות בתיקים שלהן, ולכן במידה ותמצאו בית השקעות שנוהג בשקיפות מלאה, הדבר יהווה עוד סממן שיעיד על ביטחון וטיב בית ההשקעות.

תשלום דמי ניהול מינימליים

אחד השיקולים המשמעותיים שיוכלו לסייע להבחין בין בית השקעות מומלץ ובין בתי השקעות מובילים אחרים הוא גובה העמלות ודמי הניהול של בית ההשקעות. חשוב לקחת בחשבון שלעיתים מדובר בעמלות סמויות, מה שמקשה על אומדן התשלום ועריכת השוואה.
חשוב מאוד לבדוק גם עמלות נוספות מלבד דמי הניהול, כמו עלויות הבנק. עלויות הבנק  כוללות שמות שונים כמו "דמי ניהול חשבון" או "דמי משמרת", ובנוסף קיימות גם עמלות קנייה ועמלות מכירה של ניירות ערך.

מעבר לעמלות הבנק ודמי הניהול של מנהל התיקים לעיתים קיימות עמלות נוספות. כך למשל, בתיק השקעות המחזיק בקרנות נאמנות של בית ההשקעות עצמו ישנה עמלת ניהול של הקרנות. בתיק המחזיק בקרנות סל/ תעודות סל קיימת עמלת דמי ניהול המשולמת לקרנות הסל אות תעודות הסל.

לסיכום, על מנת לערוך השוואה בין בתי השקעות מומלצים חשוב לבצע בדיקה מדויקת, מעמיקה ומקצועית ככל הניתן.

תשלום מיסים מופחתים

כחלק מהרצון להרוויח כמה שיותר מהתשואה עבור ההשקעה, כך גם קיים רצון למקסם את הרווח דרך הפחתה של התשלומים הנוספים, כמו עמלות (שפירטנו קודם) ומיסים. תשלומי מיסים משתנים לפי אופי ההשקעה, ולכן לפני שבוחרים את בית ההשקעות חשוב לוודא שאנשי הצוות מודעים להבדלים ומנהלים את ההשקעות תוך התחשבות בנושא המס.

צוות בית ההשקעות

קיימים סוגים רבים של בתי השקעות: חלקם גדולים וותיקים, חלקם קטנים יותר וישנם גם בתי השקעות בוטיק. בין אם המשקיע בוחר בבית השקעות כזה או אחר, עליו לקבל את השירות הטוב ביותר האפשרי.

לפיכך, חשוב לבדוק את מי שנמצאים בראש החברה ואת משך הזמן שהם נמצאים באותו בית השקעות. שינויים תכופים במצבת כוח האדם עלולה להעיד על חוסר יציבות. לעומת זאת, בבית השקעות שבו אנשי הצוות פועלים יחד במשך תקופה ארוכה העבודה יעילה יותר והדבר יכול להשליך גם על תוצאות טובות יותר.


לסיכום:
חשוב לבצע עבודת מחקר מקדימה ומעמיקה טרם בחירת בית השקעות. יש לבחון את נושא העמלות, יש להכיר את אנשי הצוות, לדבר  עם לקוחות של בית ההשקעות ולשאול את כל השאלות החשובות טרם בחירת בית ההשקעות שלך.